Girls team scoring

1. Jefferson 87; 2. Morgantown 77; 3. Wheeling Park 74; 4. Hurricane 45; 5. University 40; 6. Huntington 35; 7. Preston 33; 8. Parkersburg 24; 9. Buckhannon-Upshur 20; 10. Capital 16; 11. Spring Mills 15; 12. (tie) John Marshall, Ripley 12; 14. (tie) Brooke, Hedgesville, Lincoln County 10; 17. Musselman 9; 18. Washington 8; 19. (tie) Cabell Midland, Martinsburg 5; 21. Parkersburg South 4; 22. Bridgeport 21/2; 23. Oak Hill 2; 24. George Washington 11/2; 25. Woodrow Wilson 1

Final events

100 – 1. Candace Morris (Cap) 12.13; 2. Porter (WP) 12.20; 3. Dillow (Jeff) 12.25; 4. Lanham (Univ) 12.49; 5. Thacker (Hunt) 12.53; 6. Jackson (Brid) 12.57

200 – 1. Marlee Porter (WP) 25.54; 2. Bangit (Jeff) 25.86; 3. Blue (Jeff) 26.07; 4. Dillow (Jeff) 26.41; 5. Thacker (Hunt) 26.53; 6. Lanham (Univ) 26.60

400 – 1. Lorelei Bangit (Jeff) 57.54; 2. Gray (Muss) 58.08; 3. Barki (WP) 59.84; 4. Davidson (Morg) 1:00.61; 5. Akita (PS) 1:01.03; 6. White (Pres) 1:01.32

800 – 1. Irene Riggs (Morg) 2:15.70; 2. Hatcher (Morg) 2:17.06; 3. Martin (Pres) 2:20.94; 4. Bush (SM) 2:21.80; 5. Zervos (JM) 2:22.39; 6. Lester (Morg) 2:24.07

1,600 – 1. Irene Riggs (Morg) 4:56.32; 2. Hatcher (Morg) 5:02.12; 3. Kirby (Univ) 5:09.92; 4. Martin (Pres) 5:11.28; 5. O’Palko (Morg) 5:12.99; 6. Murray (Univ) 5:21.99

3,200 – 1. Irene Riggs (Morg) 10:50.51; 2. Kirby (Univ) 11:04.35; 3. Martin (Pres) 11:11.87; 4. Murray (Univ) 11:22.36; 5. O’Palko (Morg) 11:23.02; 6. Bora (Hurr) 11:29.18

100 high hurdles – 1. Lily Haught (Hurr) 14.83; 2. Pizutti (Wash) 15.30; 3. Goins (Jeff) 15.42; 4. Mason (Mart) 15.86; 5. Watts (Hunt) 15.96; 6. Mowder (JM) 16.13

300 low hurdles – 1. Lily Haught (Hurr) 44.01; 2. Porter (WP) 44.02; 3. Wharton (Park) 45.52; 4. Gherke (Park) 45.69; 5. Babkirk (OH) 47.69; 6. Gray (Muss) 48.43

4×100 – 1. Jefferson (Carr, Blue, Bangit, Dillow) 49.86; 2. Hurricane 50.38; 3. Wheeling Park 51.27; 4. Spring Mills 51.50; 5. Morgantown 51.92; 6. Huntington 52.06

4×200 – 1. Jefferson (Maiben, Blue, Carr, Dillow) 1:44.60; 2. Hurricane 1:45.32; 3. Wheeling Park 1:46.54; 4. Parkersburg 1:48.47; 5. Buckhannon-Upshur 1:48.51; 6. Spring Mills 1:49.20

4×400 – 1. Wheeling Park (Zecca, Taggart, Barki, Porter) 4:08.65; 2. Jefferson 4:09.65; 3. Morgantown 4:10.66; 4. Spring Mills 4:12.49; 5. Buckhannon-Upshur 4:19.45; 6. Huntington 4:21.40

4×800 – 1. Morgantown (Summers, Gump, O’Palko, Lester) 9:50.57; 2. Preston 9:56.91; 3. University 10:10.43; 4. Wheeling Park 10:16.78; 5. Spring Mills 10:24.01; 6. Martinsburg 10:27.48

Shuttle hurdles – 1. Parkersburg (Wharton, Tatterson, Domenick, Gherke) 1:05.68; 2. Wheeling Park 1:06.41; 3. Jefferson 1:08.61; 4. John Marshall 1:09.08; 5. Huntington 1:10.46; 6. Cabell Midland 1:11.21

Shot put – 1. Lilli Ross (LC) 35-53/4; 2. Moore (Hunt) 35-21/2; 3. Goodson (Hunt) 33-83/4; 4. Davis (Pres) 33-81/2; 5. Shanley (Jeff) 32-11/2; 6. Ranney (JM) 31-10

Discus – 1. Ravyn Goodson (Hunt) 120-6; 2. Zuliani (B-U) 118-7; 3. Shanley (Jeff) 116-2; 4. Davis (Pres) 108-1; 5. Kinzer (PS) 106-4; 6. Radford (Jeff) 106-4

High jump – 1. Mara Pendergrast (Brk) 5-4; 2. Walker (WP) 5-2; 3. Magassouba (Cap) 5-2; 4. Mowder (JM) 5-0; 5. Goins (Jeff) 4-8; 6. Arthur (Hunt) 4-8

Long jump – 1. Sierra Lanham (Univ) 17-10; 2. Cale (B-U) 16-91/4; 3. Fisher (Rip) 15-113/4; 4. Murray-Shrader (CM) 15-11; 5. Carr (Jeff) 15-91/2; 6. Ince (WW) 15-81/2

Pole vault – 1. Skylar Yates (Hedg) 10-1; 2. Wright (Hurr) 9-6; 3. Phalen (Rip) 9-6; 4. Ryan (Morg) 9-6; 5. (tie) Hamrick (Brid), Smith (GW) 9-0

Boys team scoring

1. Parkersburg 110; 2. Wheeling Park 81; 3. University 59; 4. Jefferson 53; 5. Morgantown 36; 6. Cabell Midland 25; 7. Huntington 24; 8. Riverside 22; 9. Martinsburg 21; 10. Musselman 19; 11. Capital 16; 12. Parkersburg South 14; 13. Hampshire 13; 14. (tie) South Charleston, Washington 12; 16. Buckhannon-Upshur 11; 17. (tie) Hedgesville, Woodrow Wilson 8; 19. Ripley 7; 20. Bridgeport 3; 21. Spring Mills 2; 22. (tie) Greenbrier East, Hurricane 1

Final events

100 – 1. Torrence Walker (WP) 10.59 (ran meet record 10.50 in trials); 2. Hawkins (WP) 10.75; 3. Williams (SC) 11.05; 4. Robinson (Jeff) 11.32; 5. Price (Cap) 11.33; 6. Rice (PS) 11.37

200 – 1. Torrence Walker (WP) 21.43; 2. Hawkins (WP) 22.07; 3. Williams (SC) 22.17; 4. Rice (PS) 22.25; 5. Fritts (Jeff) 22.42; 6. Walker (Mart) 22.87

400 – 1. Torrence Walker (WP) 48.45; 2. Fritts (Jeff) 50.14; 3. Rutherford (Park) 50.23; 4. de Moulin (Jeff) 50.46; 5. McCray (Wash) 50.51; 6. Thropp (B-U) 50.87

800 – 1. Keegan Barnette (Park) 1:59.34; 2. Angelo (Park) 1:59.68; 3. McKenna (CM) 2:00.09; 4. Gottlieb (Jeff) 2:00.57; 5. Blohm (Univ) 2:01.73; 6. Gibson (CM) 2:02.42

1,600 – 1. Larry Josh Edwards (Univ) 4:12.02; 2. Barnette (Park) 4:21.07; 3. DeVincent (Univ) 4:21.86; 4. Angelos (Park) 4:22.90; 5. Jacquez (Morg) 4:23.39; 6. de Nobel (Jeff) 4:29.07

3,200 – 1. Larry Josh Edwards (Univ) 8:52.82 (meet record); 2. Barnette (Park) 9:18.72; 3. DeVincent (Univ) 9:22.51; 4. Angelos (Park) 9:23.07; 5. Jacquez (Morg) 9:25.99; 6. Thomas (Univ) 9:29.81

110 high hurdles – 1. Aaron Kupfner (Park) 14.86; 2. Casto (River) 14.98; 3. Smith (Mart) 15.02; 4. Waynick (Hunt) 15.21; 5. Glass (WP) 15.52; 6. Baylor (WP) 15.91

300 intermediate hurdles – 1. Noah Waynick (Hunt) 40.53; 2. Casto (River) 40.63; 3. Kupfner (Park) 40.84; 4. Guthrie (Univ) 41.20; 5. Glass (WP) 41.27; 6. Dearth (PS) 41.56

4×100 – 1. Wheeling Park (Canestraro, Sinclair, Sorge, Hawkins) 43.35; 2. Jefferson 43.54; 3. Morgantown 43.64; 4. Martinsburg 44.24; 5. Bridgeport 44.33; 6. Musselman 44.41

4×200 – 1. Jefferson (Shelton, de Moulin, Robinson, Fritts) 1:28.79; 2. Huntington 1:31.90; 3. Capital 1:32.15; 4. Wheeling Park 1:32.35; 5. Morgantown 1:32.47; 6. Spring Mills 1:32.66

4×400 – 1. Jefferson (de Moulin, Kester, de Nobel, Gottlieb) 3:32.39; 2. Buckhannon-Upshur 3:34.70; 3. Cabell Midland 3:35.61; 4. Parkersburg 3:37.90; 5. Morgantown 3:38.45; 6. Spring Mills 3:38.79

4×800 – 1. University (Thomas, DeVincent, Blohm, Edwards) 8:00.18; 2. Cabell Midland 8:06.45; 3. Morgantown 8:16.88; 4. Musselman 8:21.12; 5. Jefferson 8:25.56; 6. Hurricane 8:26.77

Shuttle hurdles – 1. Musselman (Zilleruelo, Hosby, Newcome, Sturba) 58.31; 2. Woodrow Wilson 58.36; 3. Riverside 58.52; 4. Parkersburg South 1:00.33; 5. Wheeling Park 1:00.87; 6. Bridgeport 1:01.06

Shot put – 1. Justin Waybright (Park) 48-81/2; 2. Bauman (Park) 47-11/2; 3. Mahoney (Park) 45-31/2; 4. Northcraft (Muss) 45-11/2; 5. Hicks (Hamp) 45-11/4; 6. Alkire (Hamp) 44-81/2

Discus – 1. Justin Waybright (Park) 164-5; 2. Hicks (Hamp) 161-8; 3. Bauman (Park) 146-1; 4. Paugh (CM) 142-9; 5. Schaefer (Morg) 142-9; 6. Mahoney (Park) 142-7

High jump – 1. Doryn Smith (Mart) 6-2; 2. (tie) Harvey (Rip), Lebreton (Hedg) 6-0; 4. Rice (PS) 5-10; 5. Anderson (Hamp) 5-10; 6. Rose (GE) 5-8

Long jump – 1. Daminn Cunningham (Univ) 21-83/4; 2. Shelton (Cap) 21-11/2; 3. Baylor (WP) 20-73/4; 4. Saldanha (Morg) 20-73/4; 5. Johnson (Hunt) 19-111/2; 6. Singer (Park) 19-11

Pole vault – 1. Francisco Amore (Wash) 16-0; 2. Sorge (WP) 14-6; 3. Young (Morg) 13-6; 4. Howell (Morg) 13-6; 5. Hobbs (B-U) 12-0; 6. Ludwick (Hedg) 12-0

High-point award winners

Girls – Irene Riggs, Morgantown, 311/2

Boys – Torrence Walker, Wheeling Park, 30