At University of Charleston Stadium

Girls team scoring

1. Williamstown 130; 2. Doddridge County 73; 3. Ritchie County 51; 4. St. Marys 44; 5. Magnolia 41; 6. Charleston Catholic 33; 7. South Harrison 23; 8. (tie) Madonna, Paden City, Petersburg 17; 11. Parkersburg Catholic 16; 12. Tyler Consolidated 15; 13. Wahama 14; 14. (tie) Buffalo, Union 12; 16. (tie) Trinity Christian, Tygarts Valley 10; 18. East Hardy 7; 19. (tie) Webster County, Wirt County 4; 21. (tie) Clay-Battelle, Wood County Christian 2; 23. Calhoun County, Pocahontas County, Tucker County 1

Final events

100 – 1. Jocelyn Foltz (Tyler) 13.13; 2. Reynolds (Will) 13.27; 3. Rohde (Mag) 13.32; 4. Snyder (EH) 13.48; 5. Neal (Wah) 13.64; 6. Cunningham (Cal) 13.70

200 – 1. Erica Davis (SM) 26.91; 2. Reynolds (Will) 27.38; 3. Irvin (Will) 27.42; 4. Pancoast (Trin) 27.47; 5. B.Davis (SM) 27.47; 6. McMullen (Will) 27.92

400 – 1. Ella McMullen (Will) 59.67; 2. Davis (SM) 1:00.44; 3. Irvin (Will) 1:00.46; 4. Pancoast (Trin) 1:00.48; Reynolds (Will) 1:01.59; 6. Miller (CC) 1:02.17

800 – 1. Ella Hesson (Will) 2:26.66; 2. Lamb (Dodd) 2:29.30; 3. Carr (CC) 2:31.15; 4. Stonestreet (SH) 2:32.33; 5. Dimit (WCC) 2:34.25; 6. Lesho (Mad) 2:37.94

1,600 – 1. Ella Hesson (Will) 5:16.11; 2. Lamb (Dodd) 5:16.80; 3. Lesho (Mad) 5:34.32; 4. Stonestreet (SH) 5:36.44; 5. Haddox (SM) 5:41.60; 6. Winsett (Will) 5:49.07

3,200 – 1. Ella Hesson (Will) 11:52.65; 2. Lamb (Dodd) 12:00.33; 3. Haddox (SM) 12:22.29; 4. Custer (CC) 12:22.62; 5. Winsett (Will) 12:24.93; 6. Barnett (Trin) 12:32.07

100 hurdles – 1. Olivia Cress (Ritch) 15.73; 2. Brunny (PCath) 15.80; 3. McDonough (Dodd) 16.92; 4. Knapp (Union) 16.99; 5. Scott (Ritch) 17.56; 6. McDonald (Paden) 17.63

300 hurdles – 1. Olivia Cress (Ritch) 46.31; 2. Brunny (PCath) 46.73; 3. McDonough (Dodd) 47.41; 4. Miller (CC) 48.71; 5. Smith (SH) 48.96; 6. Miller (EH) 50.26 

4×100 – 1. Williamstown (Irvin, Berman, Henthorne, McMullen) 52.41; 2. Magnolia 54.13; 3. Petersburg 54.37; 4. Tyler Consolidated 54.80; 5. Charleston Catholic 54.82; 6. Pocahontas 54.84

4×200 – 1. Williamstown (Irvin, Henthorne, Combs, Berman) 1:49.49; 2. Doddridge 1:53.68; 3. Charleston Catholic 1:54.07; 4. Magnolia 1:55.03; 5. Ritchie 1:55.80; 6. South Harrison 1:55.86

4×400 – 1. Williamstown (Berman, Combs, Reynolds, McMullen) 4:12.87; 2. St. Marys 4:24.87; 3. Charleston Catholic 4:28.59; 4. Madonna 4:30.91; 5. Ritchie 4:33.72; 6. Trinity 4:34.03

4×800 – 1. Williamstown (Combs, Ortiz, Winsett, Hesson) 10:24.37; 2. St. Marys 10:27.55; 3. Madonna 10:36.98; 4. Charleston Catholic 10:42.03; 5. Doddridge 10:48.75; 6. Tucker 10:56.47

Shuttle hurdles – 1. Tygarts Valley (Bell, George, Shumate, Lanham) 1:11.37; 2. Petersburg 1:11.64; 3. Doddridge 1:12.65; 4. South Harrison 1:12.98; 5. East Hardy 1:13.30; 6. Magnolia 1:16.42

Shot put – 1. Mady Winters (Mag) 41-71/4 (meet record); 2. Baughman (SH) 32-111/4; 3. Weber (Paden) 32-61/4; 4. Simonton (Wirt) 30-51/4; 5. Hedrick (Peters) 29-83/4; 6. Stull (Will) 29-61/4

Discus – 1. Mady Winters (Mag) 125-5; 2. Wyant (Buff) 100-5; 2. Weber (Paden) 97-10; 4. Hilvers (Ritch) 96-9; 5. Siley (Will) 94-10; 6. McDonald (Ritch) 92-2

High jump – 1. Olivia Cress (Ritch) 5-2; 2. Knapp (Union) 5-2; 3. (tie) Hale (Buff), Lieving (Wah), Perrine (Web) 4-10; 6. Helmick (Peters) 4-10 

Long jump – 1. Olivia Cress (Ritch) 16-31/4; 2. Lieving (Wah) 15-101/2; 3. Yeater (Paden) 15-83/4; 4. Rohde (Mag) 15-71/4; 5. Foltz (Tyler) 15-21/2; 6. Knapp (Union) 15-21/4

Pole vault – 1. Abby McDonough (Dodd) 9-6; 2. Berman (Will) 9-0; 3. (tie) Anderson (Will), Sias (Dodd) 8-0; 5. Chisler (C-B) 7-6; no sixth

Boys team scoring

1. Doddridge County 1221/2; 2. Ritchie County 951/2; 3. Magnolia 68; 4. St. Marys 33; 5. Wheeling Central 29; 6. East Hardy 25; 7. Tygarts Valley 24; 8. Wood County Christian 22; 9. Williamstown 20; 10. Trinity Christan 19; 11. (tie) Clay-Battelle, Petersburg 16; 13. Buffalo 15; 14. Tyler Consolidated 11; 15. (tie) Richwood, Summers County 8; 17. Sherman 7; 18, Wirt County 4; 19. (tie) Greenbrier West, South Harrison, Wahama 3; 22. Paden City 2; 23. (tie) James Monroe, Madonna, Paw Paw 1

Final events

100 – 1. Jason Beisel (Mag) 11.31; 2. Boggs (Tyg) 11.36; 3. Jenkins (Dodd) 11.46; 4. Blunt (Trin) 11.71; 5. Blair (WC) 11.76; 6. Teets (Trin) 11.77

200 – 1. Jason Beisel (Mag) 23.23; 2. Boggs (Tyg) 23.37; 3. Jenkins (Dodd) 23.51; 4. Stewart (Will) 23.73; 5. Stinespring (Dodd) 23.78; 6. Morrison (Ritch) 23.89

400 – 1. Jason Beisel (Mag) 50.97; 2. Gardner (SC) 51.57; 3. Postlethwait (Mag) 51.91; 4. Herrick (Mag) 52.85; 5. Harris (Buff) 52.86; 6. Carr (JM) 53.25

800 – 1. Holden Ammons (C-B) 2:06.98; 2. Cline (WCC) 2:08.26; 3. Herrick (Mag) 2:09.61; 4. Gola (Dodd) 2:09.91; 5. Lipscomb (Dodd) 2:10.61; 6. Pitchford (Buff) 2:10.77

1,600 – 1. Aidan Scott (WC) 4:42.32; 2. Cline (WCC) 4:43.42; 3. Ammons (C-B) 4:45.80; 4. Lipscomb (Dodd) 4:48.57; 5. Gola (Dodd) 4:48.81; 6. Bowie (SH) 4:49.16

3,200 – 1. Carter Lipscomb (Dodd) 10:11.60; 2. Scott (WC) 10:11.88; 2. Cline (WCC) 10:12.96; 4. Gola (Dodd) 10:17.63; 5. Stanley (Rich) 10:29.38; 6. Skeens (Sher) 10:33.03

110 hurdles – 1. Gus Morrison (Ritch) 15.15; 2. Tharp (EH) 15.30; 3. Burnside (Dodd) 15.64; 4. Stewart (Will) 15.67; 5. Moore (Ritch) 15.69; 6. Hashman (SM) 16.52

300 hurdles – 1. Gus Morrison (Ritch) 39.58; 2. Tharp (EH) 39.91; 3. Stewart (Will) 41.36; 4. Knight (Ritch) 41.77; 5. Pack (GW) 43.11; 6. Timmons (Tyler) 43.59

4×100 – 1. Doddridge (Burnside, Jenkins, Galagar, Stinespring) 45.34; 2. Wheeling Central 45.47; 3. Trinity 45.61; 4. Ritchie 46.29; 5. Tygarts Valley 46.29; 6. Greenbrier Weset 46.35

4×200 – 1. Doddridge (Galagar, Jenkins, Richards, Stinespring) 1:34.05; 2. Trinity 1:35.08; 3. Tygarts Valley 1:35.28; 4. Ritchie 1:35.55; 5. St. Marys 1:36.75; 6. Wheeling Central 1:37.55

4×400 – 1. Doddridge (Miller, Ash, Galagar, Richards) 3:42.00; 2. St. Marys 3:43.42; 3. Willaimstown 3:43.82; 4. Tyler Consolidated 3:43.91; 5. Wirt 3:48.37; 6. Magnolia 3:49.05

4×800 – 1. Magnolia (Zombotti, Renner, Williamson, Herrick) 8:40.93; 2. Doddridge 8:41.35; 3. Ritchie 8:47.45; 4. Buffalo 9:02.84; 5. Wirt 9:05.43; 6. Madonna 9:13.04

Shuttle hurdles – 1. Ritchie (Haught, Knight, Moore, Moyer) 1:01.96; 2. East Hardy 1:02.08; 3. Petersburg 1:05.44; 4. Doddridge 1:05.75; 5. Paden City 1:05.82; 6. Magnolia 1:06.69

Shot put – 1. Kaleb Cole (Ritch) 47-61/2; 2. Watkins (SM) 43-9; 3. Lott (Peters) 43-83/4; 4. Burnside (Dodd) 42-7; 5. Gerlach (Wah) 41-51/4; 6. Kasekamp (PP) 41-3

Discus – 1. Aaron Stull (SM) 138-3; 2. Cole (Ritch) 136-3; 3. Landreth (Rich) 135-8; 4. Burnside (Dodd) 135-1; 5. Rader (Ritch) 132-4; 6. Gerlach (Wah) 128-4

High jump – 1. Gavin Postlethwait (Mag) 6-2; 2. (tie) Brown (Tyler), Rollo (Sher), Whittington (Buff) 5-10; 5. Hart (Dodd) 5-8; no sixth

Long jump – 1. Gus Morrison (Ritch) 21-41/4; 2. Burnside (Dodd) 20-7; 3. McKinney (Ritch) 20-63/4; 4. Perez (Peters) 19-113/4; 5. Bunch (SH) 19-73/4; 6. Good (EH) 19-63/4

Pole vault – 1. Reese Burnside (Dodd) 13-6; 2. Camp (Ritch) 12-0; 3. Smith (Dodd) 11-6; 4. Moss (SM) 11-6; 5. Fertig (Buff) 11-0; 6. Richards (Dodd) 10-6